Mondd meg nekem, kicsi madár
gyűjtés
 
előadó: Zsigmond Mária
előadásmód: ének
műfaj: havajgatás
etnikum: magyar
település:Lujzikalagor
tájegység:Moldva
nagytáj:Moldva és Bukovina
gyűjtő: Pávai István
felvétel helye: Lujzikalagor
felvétel időpontja: 1980
szöveg: Mondd meg nekem, kicsi madár,
Mikor leszen nyár!
Megmondom én neked, lányom,
Mikor leszen nyár.

Húsvét után tavasz világ,
Még aztán jó nyár,
Húsvét után tavasz világ,
Még aztán jő nyár.

A madárkák összegyűlnek,
Szépen zengedeznek.
Csak az árvák keseregnek,
Ők nem énekelnek.

S a holtak is arról hallják,
Nekünk tavaszunk jő,
S a holtak is arról hallják,
Nekük tavaszunk jő:

Kicsi bárány bőgéséről,
Tilinka szólásról,
Kicsi bárány bőgéséről,
Tilinka szólásról.
leírás: Tavaszi havajgatás (Virágvasárnap)
Középkori európai dallam, melyet a bukovinai hagyomány tartott fönn keserves- és balladaszövegekkel, több moldvai faluban pedig tavaszi szokásdal.
album: Karácsony, húsvét, pünkösd a zenei néphagyományban
szerkesztő: Paksa Katalin
kiadó:MTA Zenetudományi Intézet
kiadás éve: 2004
gyárt. szám: AKKCD 13/2004
az albumról: Bálint Sándor születésének 100. évfordulójára.
Eredeti népzenei felvételek a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete és a Néprajzi Múzeum archívumából.

Bálint Sándor Karácsony, húsvét, pünkösd című könyve az egyházi év legnagyobb ünnepeinek, "lényegében tehát a Jézus evangéliumi életétől ihletett ünneplő hagyománynak, családi devóciónak és közösségi, társadalmi kultusznak, továbbá a mindennapi élet liturgikus eredetű (paraliturgikus) képzetkörének áttekintése." Ez az áttekintés az énekes-zenés hagyományra is kiterjed, énekszövegeket idéz, énekes szokásokat tárgyal. Összeállításunkban e tradíció zenei oldalát, annak gazdagságát és sokrétűségét szeretnénk bemutatni.
A felcsendülő dallamok döntő többsége megtalálható a szomszédos és a távolabbi európai népeknél is különféle helyi változatokban. Nyelvünk prozódiája, régi népdalaink parlando-rubato előadásmódja és melodikus vonásai, továbbá díszítéstechnikája nálunk is sajátos magyar hagyománnyá formálta e dallamokat, melyek története a középkortól a 20. századig ível. Fennmaradásukat énekeskönyvek, imakönyvek, ponyvai nyomtatványok és kéziratos füzetek segítették, dallamukat azonban tisztán a szájhagyomány, az eleven közösségi gyakorlat éltette és közvetítette szinte napjainkig.
CD lemezünk eredeti népzenei felvételeken mutatja be Bálint Sándor által idézett énekeket, szokásokat, pontosabban azoknak hangfelvételen rögzített változatait, amelyeket a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete és a Néprajzi Múzeum archívumának anyagából sikerült azonosítanunk. A válogatás során előnyben részesítettük a valóságos néprajzi alkalmak során ("funkcióban") készített felvételeket, valamint a csoportos éneklést, továbbá az előadásmód érzelemgazdagságát, élményszerűségét. A darabok zömét az 1950-es és 1990-es évek között gyűjtötték, közülük legtöbbet a 60-as években. A válogatás a teljes magyar nyelvterületet képviseli, vagyis dunántúli, felföldi, alföldi, erdélyi és bukovinai, valamint moldvai dallamokat foglal magában. Az énekszövegeket köznyelvi alakban, a nyilvánvaló szóbotlásokat, szövegromlásokat kiigazítva közöljük.
Paksa Katalin

Hangrestaurálás: Németh István